"Hayatımız Proje"

  

Süleyman TOSUN, Ph.D., PMP®, ITIL

 

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fak. Endüstri Mühendisliği eğitimini 2004 yılında tamamladıktan sonra  İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Yönetimi yüksek lisansını 2007 yılında bitirdi. Yüksek lisans eğitimi sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Doktora programına başladı, doktora tez konusu olan Proje Yönetiminde Tedarikçi Seçimi ile ilgili çalışmalarını tamamlayarak bu konuda iki adet makale yayınladı.

2004 yılında Bankacılık sektöründe çalışmaya başladı. Kuveyt Türk ve Yapı Kredi Bankasında bireysel krediler ürün geliştirme konularında çalışmalarda bulundu. 2007-2008 yılları arasında Arçelik A.Ş. Çamaşır Makinesi İşletmesi Proje Yönetim Ofisinde Proje Mühendisi olarak görev aldı. Aynı dönemde, Hedef Yayılım Ekibinin bir parçası olarak da çalışmalarda bulundu. 2008 yılında Aktif Yatırım Bankası Proje Yönetim Ofisi kurulumunda görev aldı, 2011 yılına kadar banka bünyesinde Proje Ofisi yöneticiliği görevinde bulundu.

2011’in son dönemlerinde askerlik görevi için Kıbrıs’ta bulunduktan sonra 2012 yılında Türk Ekonomi Bankası Bilgi Teknolojileri Proje Yönetim Ofisinde Kredi Kartları, ATM ve POS ile ilgili projelerin yönetiminden sorumlu olarak çalışmaya başladı.

2013 yılı Mayıs ayında TNT Türkiye Bilgi Teknolojileri Departmanı Proje Ofisi Müdürü olarak göreve başlayarak Lojistik sektöründe Proje Yönetimi ile ilgili tecrübe kazandı.

Proje Yönetim Ofisi çalışmaları ile birlikte bir çok  projede yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. Proje yöneticilerine Proje Yönetim Metodolojisi, Süreç ve Prosedürlerinin öğretilmesi , yapmış oldukları projelerin Microsoft Project, HP PPM ve/veya Primavera ile planlanması, yürütülmesi, kontrol edilerek yönetilmesi konularında çalışmalar yapmıştır. Farklı kurumlarda edinmiş olduğu Proje Yönetim Ofisi kurulumu deneyimi ile birlikte Proje Ofisi kurulumları ile ilgili danışmanlık vermektedir.

Süleyman TOSUN, merkezi ABD’de bulunan Project Management Institute®’un üyesi olup, bu kurumdan PMP® (Project Management Professional®) sertifikasına sahiptir.

Süleyman TOSUN, halen İstanbul Kurumsal Gelişim bünyesinde Proje Yönetimi ve Proje Yönetimi Sertifika Programları çerçevesinde eğitimler vermektedir.