"Hayatımız Proje"

PMP®’ler için Önemli Duyuru - PMI®’ın Yeni PDU Kırılımından Haberdar Mısınız?

 

PMI®’ın 01 Aralık 2015 itibariyle yürürlüğe koyacağı yeni bir PDU kırılım yapısı bulunmaktadır.

 

01 Aralık 2015 tarihinden itibaren, PDU toplama sistemi şu şekilde olacaktır:

 

-       PMP® sertifikasının devamlılığı için, 3 yıllık bir zaman diliminde 60 PDU toplanması gerekmektedir.

 

-       Bu 60 PDU’nun en az 35 PDU’su eğitim (Education) kategorisinde olmalıdır. İlaveten eğitim kategorisi içinde de, en az 8’er PDU, şu alanlarda alınmış olmalıdır: Teknik, Liderlik ve Strateji.

 

-       Bu 60 PDU’nun en fazla 25 PDU’su mesleğe katkı sağlama (Giving Back) alanında olabilir. Mesleğe katkı sağlama; PMI®’da gönüllü çalışma, ders verme veya kitap/makale yazma ve proje yöneticisi olarak çalışma şeklinde olabilir. Örneğin; proje yöneticisi olarak çalışarak, 3 yıllık bir zaman diliminde en fazla 8 PDU toplanabilir.

 

 

PMP® ünvanına sahip bir katılımcı ;

 

-       Sertifikayı kazandığı tarihten itibaren 1 yıldan daha az bir zaman geçmiş ise, 01 Aralık 2015 tarihine kadar eski sistemin şartlarıyla PDU toplayabilecektir. Teknik, Liderlik ve Strateji kırılımı raporlanmayacaktır.

 

-       01 Aralık 2015 tarihinden sonra, durum değişmektedir. Bu tarihten itibaren bildirilecek PDU’ların Teknik, Liderlik ve Strateji kırılımı ile raporlanması istenir. 01 Aralık 2015 tarihine kadar 60 PDU toplanmamışsa, bu tarihten sonra Teknik, Liderlik ve Strateji kırılımındaki minimum beklentilerin karşılanması gerekecektir.

 

-       Sertifikanın kazanıldığı tarihten itibaren 1 yıldan daha fazla bir zaman geçmiş ise, o ana kadar toplanmış olan PDU’lar sistemde kayıtlı tutulur. 01 Aralık 2015 tarihinden sonra, durum değişmektedir. Bu tarihten itibaren PDU’ların Teknik, Liderlik ve Strateji kırılımı ile raporlanması gerekecektir. Teknik, Liderlik ve Strateji kırılımındaki minimum beklentilerin karşılanması gerekmeyecektir.