"Hayatımız Proje"

  • PMI

PDU Kazanmak İsteyen Katılımcılarımıza Özel Fırsatlar!!!

PMP® sertifikasının geçerlilik süresi, PMI tarafından üç yıl olarak belirlenmiştir. Sertifikayı almaya hak kazanan kişilerin üç yıl içerisinde 60 PDU (Professional Development Unit) toplaması gerekmektedir. Aksi takdirde sınava tekrar girmek koşuluyla sertifikalarını yenileyebileceklerdir. 


60 PDU toparlayabilmeniz için, Proje Yönetimi ile ilgili seminer, panel, kongre, kurs, workshop katılımcısı yada sunucusu olmak, makale yazmak .. vb. gibi aktiviteler gerekmektedir.

Aşağıdaki aktiviteleri kullanarak, PDU toplayabilirsiniz.

1.Kategori - PMI’ın Registered Education Providers (REP) Olarak Belirlediği Kişi veya Kurumlardan Eğitim Almak:

Eğitimler saatlik 1 PDU kazanılmasını sağlar. Örneğin; “Projelerde Risk Yönetimi” 7 saatlik bir eğitimdir ve 7 PDU kazanma imkanı verir. Bu kategoride toplayacağınız PDU'ların bir limiti bulunmamaktadır. Dilerseniz, 60 PDU'nun hepsini, bu kategoride yer alan eğitimlerle toplayabilirsiniz.

İstanbul Kurumsal Gelişim’den alabileceğiniz eğitimler ve kazanacağınız PDU’lar aşağıdaki gibidir;

 

2.Kategori – Kendi Kendine Öğrenme (Self-Directed Learning):
 

İstanbul Kurumsal Gelişim olarak, PDU toplama çalışmalarınıza destek olmak amacıyla yeni paketler çıkarmaya başladık. Bu kategoride yer alan Kendi Kendine Öğrenme (Self-Directed Learning) paketlerimizle, 3 yılda 60 PDU toplayabilirsiniz.

Bu paketlerden şimdilik aşağıdakiler var ve yeni paketler hazırlamaya devam ediyoruz.

Birinci paketimiz, Can İzgi tarafından hazırlanan, 35 PDU değerinde, en az 6 hafta sürecek ve PMBOK’ın tekrar hatırlanmasını sağlayacak "PMI Süreçleri" adlı  bir paket. Bu paketi tercih eden bir PMP, eğitmenimizle belirli aralıklarla beraber çalışarak bir projede PMBOK’ın içinde yer alan süreçlerin üzerinden geçecek. Çalışma sonunda PDU’nun, PMI’a kaydının yapılması için İKG olarak bir sertifika sunacağız.


İkinci paketimiz, Gökrem Tekir tarafından hazırlandı. "Proje Yönetimi Olgunluk Seviyesi" başlıklı bu çalışmayı seçen kişi, şirketinde veya içinde bulunduğu sektörde Proje Yönetimi’nin ne kadar etkin yapıldığını denetlemek amacıyla bir araç geliştirmekten sorumludur. 35 saatlik çalışmayla 6 haftada tamamlanması beklenen çalışmayı bitiren PMP'ler, 35 PDU değerinde bir sertifika kazanır.

Üçüncü paketimiz, Savaş Şakar tarafından hazırlanan, 10 PDU değerinde "Projelerde Paydaş Yönetimi". Hem konu okumalı hem de okuduğunuz bilgilere dayanarak, örnek uygulama yaptırmayı hedefleyen bir paket. Bu paketi seçenler de Savaş Bey’le iletişim halinde olacak ve çalışmasını tamamladıktan sonra İKG’den 10 PDU değerindeki sertifikasına kavuşacaktır.

Dördüncü paketimiz ise Savaş Şakar tarafından hazırlandı. "Proje Ofisi Kurma" adı altında hazırlanan bu paketimiz 15 PDU değerindedir. Bu paketi seçen kisi, görev aldığı şirketi içinde bir Proje Ofisi'nin gerekliliğini ortaya koymalı, görev alanlarını ve yetki seviyesini tanımlamalı ve Proje Ofisi Kurmak için hangi adımlardan geçilmesi gerektiğini ortaya çıkarmalıdır. Bu çalışmayı yapan kişinin tüm dokümanları Danışman tarafından onaylanır ve teyit edilir. Bu çalışamaları tamamlayan kişiye 15 PDU değerindeki sertifikası gönderilir ve çalışma tamamlanır.

Beşinci paketimiz, Can İzgi tarafından hazırlanan, 35 PDU değerinde "Video İzleyerek Kendi Kendine Öğrenme - Marmaray Projesi". Marmaray Projesinin tüp geçit hazırlama fazında, tüm PMI® süreçleriyle ilgili nasıl bir çalışma yapıldığını ve ilgili proje dokümanlarını (Microsoft Project planı dahil) danışmanın yönlendirmesi ve desteği doğrultusunda hazırlar. Çalışmayı yapan kişi, Microsoft Project haricinde bir program kullanmayı tercih edebilir. Bu durumda, ilgili ekran görüntülerinin tamamını danışman ile paylaşacaktır. Çalışmayı Türkçe veya İngilizce yürütmek mümkündür. Toplamda en az 35 saatlik bir çalışma gerekeceği tahmin edilmektedir. Haftada en az 5 saatlik çalışmalarla, toplam programı 7 haftaya yaymak, bir çok kişi için makul bir hedef olabilir.

Altıncı paketimiz, Can İzgi tarafından gerçekleştirilen 60 PDU değerinde “İleri Düzey Proje Yönetimi Uygulamaları”. Bu programa katılan kişi, danışmanın yönlendirmesi doğrultusunda, ileri düzey proje yönetimi uygulamaları ile ilgili makaleler yazar. Hem hard skills hem de soft skills tipindeki konular ele alınacaktır. Yazılan makaleler danışman ile paylaşılacak, ve gerekli ekleme ve düzeltmeler ile son halini alması sağlanacaktır. Çalışmayı Türkçe veya İngilizce yürütmek mümkündür. Toplamda en az 60 saatlik bir çalışma gerekeceği tahmin edilmektedir.

 
3.Kategori - Profesyonel Aktivitelerden PDU Kazanmak:
 
Bu kategorideki aktivitelerin tamamından, 3 yılda en fazla 45 PDU toplayabilirsiniz.
 
- Proje Yönetimi ile ilgili bir kitap yazarak en fazla 45 PDU kazanabilirsiniz.
- Proje Yöneticisi olarak, senede en az 6 ay çalışırsanız, sene başına 5 PDU kazanabilirsiniz. 3 senelik bir zaman diliminde, en fazla 15 PDU kazanabilirsiniz.
- Kendi yerel PMI Chapter'ınızda konuşmacı olarak, saat başına 1 PDU kazanabilirsiniz. PDU toplayabileceğiniz toplam saat sayısı, konuşmanın süresi ve konuşma için yaptığınız hazırlığın süresi olarak hesaplanır.
 
PMI Türkiye tarafından düzenlenen çeşitli mesleki gelişim aktivitelerine katılarak PDU toplayabilirsiniz. Mesleki gelişim aktivitelerini takip etmek için tıklayınız.
 
İstanbul Kurumsal Gelişim, PMI Türkiye üyelerine tüm eğitimlerde %10 indirim uygulamaktadır.
 
 
4.Kategori – Eğitim Vermek:
 
İstanbul Kurumsal Gelişim’in düzenlediği seminer ya da eğitimlerde konuk eğitmen olup, katılımcılara vakalar anlatarak, saat başına 1 PDU kazanabilirsiniz. PDU kazanabileceğiniz toplam saat sayısı, konuşmanın süresi ve konuşma için yaptığınız hazırlığın süresi toplanarak hesaplanır. Bu kategoride toplayabileceğiniz PDU'ların, 3 senelik toplam limiti 45'tir.
 
 
5.Kategori – “Proje Yönetimi” Alanında Bir Profesyonel Olarak Çalışmak:
 
Profesyonel proje yöneticisi olarak çalışarak PDU kazanılabilir (mesel proje risk yöneticisi, proje zaman yönetimi uzmanı veya program yöneticisi,...).12 ay içinde en az 6 aylık bir
periyotta çalışarak toplamda en fazla 15 PDU kazanabilirsiniz. Bu kategoride toplayabileceğiniz PDU'ların yıllık limiti 5'tir.
 
Ayrıca, "Proje Yönetimi" alanında vereceğiniz eğitimlerle, 3 yılda maksimum 45 PDU toplayabilirsiniz
 
 
6 .Kategori - Akademik Eğitim:
 
Eğer proje/program yönetimi üzerine akademik bir eğitime devam ediyorsanız, eğitimin her bir saati 1 PDU’ya eşdeğerdir.