"Hayatımız Proje"

PMP® Sınavına Evden Girebileceğinizi Biliyor Muydunuz?

 

Project Management Professional (PMP)® sınavına artık evden girebileceksiniz! Ancak, dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var. Hepsini, bu yazıda sizler için bir araya getirdik. 

 

Project Management Professional (PMP)® sınavı için, online sınav sisteminde sınav randevusu almak esnektir. Bu sistemde günde 24 saat boyunca randevu almak mümkündür. Bununla beraber, sınav gününde test başlamadan hemen önce okuyup takip etmeniz gereken yönergeler İngilizce olacaktır. İlaveten, sınav denetçisiyle yapacağınız iletişim de İngilizce olacaktır. Türkçe’ye tercüme etme şansınız olmayacaktır. Online sistemde sınava girecek olan birisinin bu süreci yürütebilecek düzeyde İngilizce bilgisinin olması gerekir.

 

Sınav tarihi almadan önce, sistemde online sınav için bilgisayar ve internet bağlantınızın uygun olup olmadığına dair ufak bir test yapılır. Kameranız, mikrofonunuz ve internet hızınız test edilir. Sınav için randevu aldıktan sonra, Pearson Vue üzerinden gelen e-mailleri takip ediniz. E-mail mesajlarında, uymanız gereken kurallar ve yapmanız gereken şeylerle ilgili güncel bilgiler bulunacaktır.

 

Sınav tarihi aldıktan sonra ve sınava iki gün kala sisteminizi test etmeniz gerektiği ile ilgili bir e-mail mesajı gelir. Bu testi önceden yapmanız faydalı olur çünkü aynı test sürecini sınav günü sınav saatinden yarım saat önce de yapmak zorunda olacaksınız. Prova yapmış olursunuz.

 

Sınav başlamadan önce, sisteminiz teknik testi geçtikten sonra telefonunuza mesajla bir link gelir. O linke telefonunuzdan tıkladığınızda web üzerinden Pearson Vue sayfası açılır. Bu arada bilgisayarda açık olan uygulama beklemeye devam eder. Telefonda açılan sayfalardaki yönergeleri takip ederek kendi fotoğrafınızı, sürücü belgenizin veya pasaportunuzun fotoğrafını, sınava gireceğiniz masanın önden, arkadan, sağdan ve soldan fotoğraflarını çekip sisteme yüklemeniz istenir.

 

Bu aşamalardan sonra, Sınavı Başlat butonuna basıyorsunuz ve bilgisayarınıza bir uygulama yükleniyor. Bu uygulama, sınav esnasında kameranızı kullanarak sizin görüntünüzü ve mikrofonunuzu kullanarak ortamdaki sesi kaydeder. İlaveten, bir gözetmen de kameranızdan sizi izler ve mikrofonunuzdan ortamdaki sesleri dinler. Sınav başladıktan sonra, bilgisayar başından ayrılmamanız, ekranın görüş açısından çıkmamanız, odanın kapısının açılmaması gerektiği gibi konularda uyarılar yapılır. Sınav ekranında, bir problem olduğunda denetçiye soru sormak için chat butonu bulunur. Sınavı bitirdiğiniz zaman, açılan ekranda sınavı geçip geçemediğinize dair bilgi bulunur.

 

 

PMP is a registered mark of the Project Management Institute, Inc.