"Hayatımız Proje"

Müşterisi tanımlanmamış proje kayıp kimlik gibidir…

PMI®, proje çalışmaları sonrasında bir ürün/hizmet veya sonuç ortaya çıkar demektedir. Tüm bu çıktıların da kabulü noktasında çok fazla onay süreci yer alabilir. Hatta genelde bu onay süreci ara çıktılar için de geçerlidir.

 

Karşınızdaki kendinden çok emin şahsiyet sizin onca zaman uğraştığınız o ürün için tek bir kelime ile “Olmamış” dedikten sonra burun kıvırarak size karşı boş boş bakabilir. Boş boş dedim çünkü o emekler sonrasında ürün kabulünü sağlayamamış proje yöneticisi için o andan itibaren projeden daha ziyade geçirdiği sinir krizi önemli hale gelir.

 

Bu bahtsız anı bir proje yöneticisi olarak deneyimlememek adına yapılması gereken projenizde yer alan müşterileri proje başlangıcında tespit etmektir.

 

Peki kimdir proje müşterisi?

 

PMI®’ın tanımına göre;

 

Proje Müşterisi, proje sonucunda ortaya çıkan ürün, hizmet veya sonucun sahibi olan veya onu kullanacak kişi ya da gruptur.

 

Projenin başlangıcında proje müşterisinin tüm beklentileri diğer paydaşlar için yapıldığı gibi öğrenilir. Fakat kritik olan buradaki beklentilerin proje gereksinimleri ile birebir ilgili olacağıdır.

 

Proje müşterisinin beklentileri sadece projede yapılacak işi kapsamayacaktır. Bu başrol oyuncusu bu filmin en önemli ve gizemli karakteridir.

 

Peki nedir beklentilerden kasıt?

 

Proje müşterisinin kalite, ürün özellikleri, raporlama, iletişim, çıktı onayı, değişiklik kararları ve başarı kriterleri ile ilgili gözlemleri yer alacaktır.

 

İşte tüm bunlarla birlikte proje müşterileri aşağıdaki görevlerden sorumludur.

  • Ürün tanımı ile ilgili onay verir.
  • Ürün özellikleri ve kalite beklentilerini belirtir.
  • Proje ara çıktılarını onaylar.
  • Değişiklikler, onaylar, devam edip etmeme kararı vb. noktalarda karar verici olabilir.
  • Projenin başarısını periyodik olarak izler.

 

Projenizde müşterinin yer almaması, sahipsizlik anlamına gelebilir. Hem projenizin başarısı hem de kapsamın doğrulanması için müşterinizi mutlaka belirleyin.