"Hayatımız Proje"

Proje Sponsoru: Proje yöneticisinin omuzunda ağlayabileceği kişidir.

Proje sponsoru kimdir denilince, proje için finansal kaynak sağlayan kişidir cevabı alınıyor. Bu durumda proje sponsoru denilen bu kendine özgü paydaşımız bir para musluğu gibi görünüyor.

 

Bu durum biraz da sponsorluk sisteminin bir miktar para karşılığı yapıldığı reklam temelli projede bulunma çabalarının sonucu olarak görülüyor.

 

Şimdi temel tanımımızı yapmak üzere PMI®’a kulak verelim. PMI®’a göre;

 

Proje Sponsoru, projeye, nakdi ya da ayni olarak finansal kaynaklar sağlayan kişi ya da gruptur.

 

Yani proje sponsoru sadece para musluğu değil aynı zamanda manevi musluk vazifesini de üstlenmiş oluyor. Peki nedir bu manevi musluğun görevleri, ruha ne faydası vardır? Ruhu tükenmek üzere olan proje yöneticileri bundan ne şekilde faydalanır? Projenin ruhunu teslim etmemesi için kopmaması gereken bağın kendisidir bu manevi musluk. Yani proje sponsoru projeyi, proje yöneticisinden sonra ayakta tutan kişidir. Her zaman sahnede olmayan ama seyirciler arasından gösteriyi izlerken de müdahalede bulunan şahsiyattır sponsorumuz.

 

Bu çerçevede Proje Sponsorunun görevlerine bakarsak;

  • Proje için organizasyon çapında gerekli desteği sağlar.
  • Proje ile proje iş ihtiyacı arasındaki uyumu sağlar.
  • Projenin ortaya çıkışında projeyi savunur.
  • Kapsamın ve proje başlatma belgesinin oluşturulmasında önemli rol oynar.
  • Proje tanımını onaylar.
  • Değişiklikler, onaylar, devam edip etmeme kararı vb. noktalarda karar vericidir.
  • Proje yöneticisinin çözemediği konularda üst yönetimde çözüm için aracıdır.
  • Proje yöneticisi ve proje ekibine destek verir.
  • Projenin başarısını periyodik olarak izler.

 

İşte bu görevlerle kendine özgü paydaşımız proje sponsoru aslında projenin mentorudur. Fakat, burada önemli olan mentorluk için vakit bulamayan bu kişilere mümkün olduğunca danışarak onun desteğini almaktadır.

 

Bu durumda proje sponsorlarının etkinliğinin artırılması için, şahsi görüşümü aktararak, siz değerli proje yöneticilerine “sponsorlarınıza danışın, onlara periyodik olarak bilgilendirme yapın, siz onları bilgiyle besleyin ki onlar da sizin projenizi manevi olarak beslesin” demek istiyorum.

 

Unutmayalım, proje sponsoru para musluğu değildir, Proje Sponsoru: Proje yöneticisinin omuzunda ağlayabileceği yegane kişidir.