"Hayatımız Proje"

PMI-PgMP® Sertifikası Nedir? Başvuru Koşulları

Project Management Institue® (PMI®), 1 Ekim 2007 tarihinden itibaren PgMP® sertifikası vermeye başlamıştır. PgMP® sertifikası için PMP® sertifikası bir ön koşul değildir.


“Program” kelimesinin PMI® tanımından yola çıkarak, PgMP® sertifikasına başvuran birisinin program yönetme yetkinliği olmalıdır. Ortak stratejik amacı ve ortak bütçesi olan en az iki projenin birbiriyle koordineli yürütülmesi için yapılan çalışmalarla ilgili tecrübesi olmalıdır.

Ön Koşullar

Sertifikaya başvuracak olan kişinin, son 15 sene içinde;

Üniversite Mezunu ise:
4 yıl / 6.000 saat proje yönetimi tecrübesi ve 4 yıl / 6.000 saat program yönetimi tecrübesi
Lise veya Ön Lisans Yüksek Okulu Mezunu ise:
4 yıl / 6.000 saat proje yönetimi tecrübesi ve 7 yıl / 10.500 saat program yönetimi tecrübesi

olması gerekir.

Sertifika Kazanma Süreci

1. Başvuruyu Başlatma

PMI®’ın web sayfasındaki ilgili link’i takip ederek, Internet üzerinden online başvuru yapılması tavsiye edilir.

2. Başvuruyu Tamamlama

Başlatılan başvurunun tamamlanması için 90 gün süre verilir. Başvuru ücreti, PMI® üyesi olan birisi için 800 $ , PMI® üyesi olmayan birisi için 1.000 $’dır.

3. Kontrol

PMI®, başvuruda eksiklik veya hata olup olmadığına bakar. Online başvuru yapılırsa, ve eksiklik veya hata yoksa, bu kontrol 5 iş günü içinde tamamlanır.

4. Denetim

Başvuruların rastgele seçilmiş ufak bir bölümü denetime (audit) tabi tutulur. Eğer başvuru denetime düşerse ve denetimde bir soruna rastlanmazsa, bir sonraki aşamaya geçilir.

5. Panel Değerlendirmesi

PMI®’ın uzmanları, başvuru formunda verilen bilgiler doğrultusunda, başvuran kişinin yeterli derecede program yönetimi yetkinliğinin olup olmadığını değerlendirir. Panel değerlendirmesinden “yeterli” şeklinde bir sonuç çıkarsa, sınava başvurmak için izin gelir. Sınava girmek için 1 yıl süre verilir.

6. Sınav

Dört saatlik sınavda 170 soru vardır. 20’si değerlendirmeye alınmaz, 150’si değerlendirmeye alınır. 20 soruya verilen cevaplar ileriye dönük bir referans teşkil eder.

Sınavı geçemeyen bir kişiye, bir sene içinde iki sefer daha sınava girme hakkı verilir.

Sertifikanın Geçerlilik Süresi

Sertifika 3 sene geçerlidir. Eğer başvuran kişinin PMP® sertifikası varsa, başvuru esnasında PMI®, PMP® ve PgMP® sertifikalarının yenilenme tarihlerinin aynı olması için bir ayarlama yapar. Sertifikanın devam şartları PMP® sertifikası ile aynıdır. 60 PDU (Professional Development Unit) gerekir. PMP® ve PgMP® sertifikaları aynı anda sadece 60 PDU ile (120 PDU değil) yenilenir. Sertifikayı yenileme ücreti PMI® üyeleri için 60 $, PMI®’a üye olmayanlar için 150 $’dır. 3 senede bir bu yenileme süreci tekrar eder.

(11.01.2016)