"Hayatımız Proje"

Ünal KARAAĞAÇ, PMP, PMI - RMP, PMI - SP, ITIL

1987-1994 yılları arasında ODTU Makine Müh. Öğreniminden sonra 1994 yılında Mersin Ataş rafinerisinde yürütülen uluslararası bir projede Proje planlama uzmanı olarak iş hayatına başladı, O yıllar Proje planlamada dünyada yaygın olan CA Super Project kullandı.

 

1 sene Setaş Elektrik firmasında Üretim Planlama uzmanı olarak çalıştıktan sonra STFA Enerji Telekom firmasında 4 sene IT yöneticiliği yaptı. Bu süre içinde şirketin mainframe üzerine kurulu IT sistemlerini, MS Tabanlı Client-Server mimarisine geçirme çalışmalarını yaptı. Bu mimari üzerinde çalışan database, mail sistemleri, iş uygulamalarının kurulum ve implementasyon süreçlerini yönetti. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda doğalgaz, enerji hatları projesi yapan şirketin projelerini daha etkin yönetebilmesi için entegre proje yönetim ve planlama uygulamaları geliştirilmesine liderlik etti, Primavera P3 ve Ms Projecti yaygınlaştırma çalışmaları yaptı.

 

 2000 – 2007 yılları arasında 6 ülkenin ortaklığı ile gerçekleştirilen ve BP nin öncülük ettiği Türkiye tarafında BOTAŞ tarafından kurulan BTC direktörlüğü tarafından yürütülen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesinde IT yöneticiliği yaptı. Microsoft Exchange Server, SQL server, doküman yönetim sistemleri, Intranet, Finans ve Insan kaynakları ERP uygulamaları, Primavera ile Project planlama, Risk yönetim sistemlerinin kurulum, implementasyon ve destek süreçlerini yönetti.

2007 yılında Kuveytte, Kuveyt Enerji Bakanlığının bir projesi olan ve Worley Parsons tarafından yürütülen, Petrol Boru hattı ve Rafinerineri modernizasyon projesininde Proje planlama ve kontrol yöneticisi olarak çalıştı. Projenin iş planı, raporlama, finans, satınalma yönetiminin plan prosedür ve standartlarını oluşturdu ve ekibiyle birlikte yönetimini yaptı.

 

2008 yılında Türkiyeye dönerek 1 yıl Meteksanda Teknik Proje Koordinatörlüğü yaptıktan sonra 2009 yılında Türk Telekom Innova şirketinde çalışmaya başladı. 10+ yıl çalıştığı Innovada Proje yöneticiliği, Program yöneticiliği, Proje Yönetim Ofisi yöneticiliği görevlerinde bulundu. 30+ proje ve program yöneticisinin Yılda ortalama 150-200 arasında küçük ve orta ölçekli ve 8-10 tane büyük ölçekli projenin yürütüldüğü PMO ekibine liderlik etti. Yönettiği büyük projeler arasında Fatih projesi5000 okul altyapı ve akıllı tahta kurulumu, Mersin ve Bilkent şehir hastaneleri IT altyapı projesi, Çeşitli illerde Akıllı şehir projeleri, IOT projeleri, Çeşitli bakanlıklar için sistem entegrasyon ve güvenlik projeleri yer almaktadır.

 

PMO Süreç Yönetim ekibi kurarak şirketin fırsattan tahsilata tüm proje ve iş süreçlerinin mevcut durum analizi, problemler ve kök nedenlerinin tespitinin yapılması, iş süreçlerinin metrik ve KPI ların oluşturulması, Prosedürlerinin oluşturulması ve sürekli iyileştirilmesi çalışmalarını yönetti.

 

KARAAĞAÇ, merkezi ABD’de bulunan Project Management Institute®’den, PMP (Project Management Professional), PMI-RMP (Project Risk Management), PMI-SP (Project Scheduling Professional) ve Merkezi İngiltirede bulunan Axelos tarafından verilen ITIL® sertifika derecelerine sahiptir. Proje Yönetim Metodolojisi, Süreç ve Prosedürlerinin öğretilmesi, Microsoft Project ve Microsoft Project Server ile planlanması, Yürütülmesi ve Kontrolü konularında, PMP hazırlık, Proje Planlaması, Risk Yönetimi konularında eğitim ve danışmanlık vermektedir.