top of page

Özel Sprintler


Çevik ekip
Çevik Ekip

Bazı Scrum takımları, projenin yapılmaya değer olup olmadığını belirlemek, ön koşulların bir listesini oluşturmak, ilk ürün birikimini oluşturmak, mimari üzerinde çalışmak veya benzer adımlarda yardımcı olmak için başlangıç ​​sprinti veya sıfır sprint adı verilen özel bir sprint'e ihtiyaç duyabilir. .


Başka bir uygulama, bir sürümü yayınlamadan önce bir artışı test etmek ve kusurları düzeltmek için sürüm sprint'i veya sertleştirme sprint'i adı verilen özel bir sprint uygulamaktır.


Scrum'da bu tür sprintlere izin verilmediğini lütfen unutmayın.

Scrum'ın temel kurallarından biri, her sprint'in müşteri için potansiyel olarak yayınlanabilir bir artış yaratması gerektiğidir. Bu artış, ne kadar küçük olursa olsun en az bir özelliğin uygulanmasıyla değer yaratmalıdır.


Planlama veya hazırlık çalışmasının yapıldığı sprintlerde paydaşın kullanabileceği herhangi bir özellik veya artış olmayacaktır, bu da her sprintte değer yaratma kuralını ihlal eder.


Benzer şekilde, bir ürünü son müşteriye teslim etmeden önce gerekli düzeltmeleri yapmak için bir sertleştirme sprinti uygulamak, potansiyel olarak yayınlanabilir artışların önceki sprintlerde üretilmediğini gösterir ve bu da Scrum kuralını ihlal eder. Önceki derslerimizin hepsinde, sprint'in amacının paydaşların inceleyip faydalanabileceği bir teslimat üretmek olduğunu sürekli vurgulamıştık.


Yalnızca gereksinimleri toplarsanız veya planlama veya belgeleme üzerinde çalışırsanız sprint sonunda paydaşlara ne gösterebilirsiniz? Başka bir deyişle, herhangi bir şey sunamazsanız kullanıcılarla bağlantınızı kaybedersiniz ve sprint sonunda geri bildirim döngüsü kuramazsınız. Öte yandan sprintler fikirleri doğrulamanın ve geri bildirim almanın en iyi yoludur. Dolayısıyla daha önce bahsettiğimiz sprint uygulamaları Scrum'ın temel değerlerine aykırıdır.


Scrum takımı ilk sprintten itibaren ürünün ilk versiyonunu oluşturmak için her türlü çabayı göstermelidir. Kimse sonucun mükemmel olmasını beklemez ama en azından üzerinde tartışılabilecek bir yapı ortaya koymak, hazırlanacak her türlü plan, belge, tasarımdan daha değerlidir.


Özetle Scrum'ın sıfır sprint, sürüm sprint'i, sertleştirme sprint'i, entegrasyon sprint'i veya mimari sprint gibi isimlerle tanımlanan özel sprint'leri yoktur. Ana amaç açık ve spesifik bir sprint hedefine ulaşmaktır.


 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page