top of page

PMP® Sınavı Hakkında

Uygunluk Şartları

 

Eğitim: En az 35 saatlik bir proje yönetimi eğitimi gereklidir. Bu eğitim, başvuru tarihinden önce herhangi bir zamanda alınmış olabilir.

 

Deneyim: Beyan edilen tüm proje yönetimi deneyimi, başvuru tarihinden önceki son 8 yıl içinde gerçekleşmiş olmalıdır. Deneyim, çapraz fonksiyonlu proje ekibinin/ekiplerinin yönetilmesini ve yönlendirmesini gerektiren çalışmaları içermelidir. [“leading and directing cross-functional project team(s)”] Şirketteki resmi unvanınızın proje yöneticisi olması şart değildir.

* 4 yıllık üniversite diplomanız varsa, toplamı en az 36 ay olan ve birbiriyle örtüşmeyen profesyonel proje yönetimi deneyimi gereklidir.

 

* Lise diplomanız varsa, toplamı en az 60 ay olan ve birbiriyle örtüşmeyen profesyonel proje yönetimi deneyimi gereklidir.

 

* PMI® Global Akreditasyon Merkezi dereceniz varsa, toplamı en az 24 ay olan ve birbiriyle örtüşmeyen profesyonel proje yönetimi deneyimi gereklidir.

 

Deneyim beyanının ispatı: Başlangıçta herhangi bir ispat gerekmez. Rastgele, bazı başvurular denetime alınır. Eğer başvurunuz denetime alınırsa, sizden bir proje dokümanı veya bir şirket dokümanı talep edilmez. Şirketteki bir kişi (“organization contact”), gönderdiğiniz bilgileri doğrulayacaktır. Denetim esnasında, deneyiminiz hakkında daha ayrıntılı bilgi vermeniz de istenebilir.

 

Sertifikasyon Sürecinin Zamanlaması

 

İlk adım, PMI®’ın  web sayfasına gidip başvuru yapmaktır. Başvuru sürecinde yardıma ihtiyacınız olursa, firmamız İstanbul Kurumsal Gelişim sizlere danışmanlık hizmeti sunabilir.

Eğer denetim olursa, PMI® size denetim sürecini açıklayan bir e-mail mesajı gönderir. Bu e-mail mesajı, başvurunuzu gönderdikten sonra bir hafta içinde gelir. Denetim sürecini geçtikten sonra sınava girmek için 1 yıl süreniz olacaktır.

Eğer denetim olmazsa, PMI® size başvurunuzun onaylandığını bildiren bir e-mail mesajı gönderir. Sınava girmek için 1 yıl süreniz olacaktır.

 

Bu 1 yıllık zaman aralığında en fazla 3 defa sınava girebilirsiniz. İkinci ve üçüncü kez sınava girişiniz ücretlidir.

Sınav belirli tarihlerde değil, sürekli olarak yapılır. Ülkelerin çoğunda, sınav merkezini ziyaret ederek sınava off-line bir ortamda girmek mümkündür.

Türkiye'deki sınav merkezlerinin adresleri şu şekildedir:

PMI and PMP are registered marks of the Project Management Institute, Inc.

 

* Pearson Professional Centers, Süleyman Seba Cad. No: 48, BJK Plaza, A Blok, Kat 1, D: 3, Akaretler, Beşiktaş - İstanbul

 

* TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:43, Çankaya - Ankara

PMP® sınavına girmeden önce, fotoğrafınızın ve imzanızın olduğu resmi bir kimlik belgesi göstermeniz istenecektir. Örneğin, eski tipteki nüfuz cüzdanı kabul edilmemektedir çünkü belgede imzanız bulunmamaktadır. Sınav sırasında yanınızda hiçbir şey bulunmamalıdır.

 

Ülkelerin çoğunda, sınava çevrimiçi olarak ve kendi bilgisayarınızı kullanarak girmeniz mümkün olur. İhtiyacınız olan şeyler şunlardır: Bilgisayar ve web kamerası (dahili veya harici), güvenilir bir İnternet bağlantısı, bilgisayarınızın şarjı azalacaksa güvenilir bir güç kaynağı, ve kesintisiz birkaç saat geçirebileceğiniz sessiz ve izole bir ortam. Süreç, sizin tercihinize göre, İngilizce veya Japonca olarak devam eder. Başka bir dile tercüme yapılmamaktadır.

 

Yabancı Dil Desteği

 

Şu 14 dil için, ücretsiz olarak yabancı dil desteği alabilirsiniz: Arapça, Brezilya Portekizcesi, Çince (Basitleştirilmiş), Çince (Geleneksel), Fransızca, Almanca, İbranice, İtalyanca, Japonca, Korece, Polonyaca, Rusça, İspanyolca, Türkçe. Eğer yabancı dil desteği istiyorsanız; başvuru süreci esnasında, İngilizce dışında bir dil seçiniz. Eğer yabancı dil desteği alır ve sınavı geçerseniz, İngilizce olarak yazılmış ve uluslararası kabul görmüş bir sertifika alırsınız.

Eğer yabancı dil desteği almazsanız, soruları İngilizce olarak görürsünüz. Soruları başka bir dilde görme şansınız olmayacaktır. Eğer yabancı dil desteği alırsanız, sorular seçtiğiniz dilde görünür. İlaveten, ekrandaki ilgili butona tıklarsanız, sorunun İngilizce olarak yazılmış orijinal şeklini de görürsünüz. Sorunun İngilizce versiyonu, ekranda ayrı bir açılır pencerede görülür. Bu, yabancı dil desteği almanın önemli bir avantajıdır.

Sınavın Ücreti


PMI'a üye olmayanlar için $444
PMI'a üye olanlar için $324
PMI üyelik ücreti $119 

Sınav Soruları

Sınav 180 sorudan oluşmaktadır. Yanlış cevaplar için puan kırılmaz. Sınavın süresi 230 dakikadır. Sınav sırasında 10'ar dakikalık iki ara verilir. Sınavda şu tip sorular bulunur: Çoktan seçmeli test sorusu, birden fazla doğru cevabın işaretlendiği test sorusu, eşleştirme sorusu, şekilde üzerinde işaretleme sorusu, ve boşluk doldurma sorusu. Sınavı tamamladıktan hemen sonra, sonucu ekranda görürsünüz.

PMI and PMP are registered marks of the Project Management Institute, Inc.

 

Sınavı geçmek için gerekli olan puan PMI® tarafından bildirilmemektedir. Sınavı geçmek için soruların yaklaşık %67'sine doğru cevap vermek gerektiği tahmin edilmektedir.

 

180 sorunun içindeki 5 soru özeldir. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin sınav puanınızı etkilemez. Bu sorular, ileride yapılacak olan diğer sınavlardaki puanlanan soruların arasına dahil edilebilecek olan aday sorulardır.

Harmanlanmış bir şekilde, sınavda şu üç alanla ilgili sorular çıkar: İnsanlar (bir proje ekibine etkin bir şekilde liderlik etmekle ilgili beceriler ve faaliyetler): %42, Süreç (proje yönetiminin teknik yönleri): %50 , İş Ortamı (projeler ve organizasyonel strateji arasındaki bağlantı): %8.

Sınav Tarihinin Değiştirilmesi

 

Sınav tarihi ile o anki tarih arasında 30 günden daha uzun bir süre varsa, sınav tarihinizi ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz. Sınav randevunuzdan 2 ila 30 gün öncesindeki zaman diliminde, 70$ ücret ödeyerek sınav tarihinizi değiştirebilirsiniz. Mücbir sebep halleri dışında, son 2 günde sınav tarihinizi değiştiremezsiniz. Mücbir sebep nedeniyle sınava giremezseniz, PMI® Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçiniz.

Sınavın Tekrar Alınması

 

Sınavı geçmek için 1 yıl süreniz vardır. Bu 1 yıllık zaman aralığında en fazla 3 defa sınava girebilirsiniz. Bir yıllık bu süre içinde sınavda 3 kez başarısız olursanız; sertifikaya yeniden başvurmak için, girdiğiniz son sınav tarihinden itibaren bir yıl beklemeniz gerekir. Yeniden başvurduğunuzda, en baştan yeni bir sınav başvurusu yapmanız gerekecektir.

 

Sertifikasyonun Devam Ettirilmesi

PMP® sertifikası alan kişiler, sertifikalarını aktif olarak sürdürmek için her 3 yılda bir yenilemelidirler. Sertifikayı yenileyebilmek için, bu 3 yıllık süre içerisinde 60 Mesleki Gelişim Puanının (Professional Development Units - PDUs) toplanması gerekir. 3 yılda 60'tan fazla PDU kazanırsanız, PDU'ların bir kısmını bir sonraki 3 yıllık döngünüze ekleyebilirsiniz. Ancak, 3 yıllık sertifika döngünüzün sadece son yılında (12 ay) kazanılan ilave PDU'lar, maksimum 20 PDU olmak üzere, bir sonraki 3 yıllık döngüye eklenebilir. PMP® sertifikasını devam ettirmek için PMI® üyesi olmak şart değildir. Sertifikayı yenileme ücreti, PMI® üyeleri için 60$ ve üye olmayanlar için 150$'dır. PDU kazanmanın yollarını öğrenmek için PMI®’ın web sayfasını ziyaret ediniz. 60 PDU topladığınızda, sertifikanızı hemen yenilemeniz ve 3 yıllık döngünüzün bitmesini beklememeniz tavsiye edilir.

PDU Beyanının İspatı

Başlangıçta herhangi bir ispat gerekmez. Rastgele, bazı PDU beyanları denetime alınır. Eğer PDU beyanınız denetime alınırsa, destekleyici bilgiler ve belgeler göndermeniz istenir. Ancak bir istisna vardır. PMI® Yetkili Eğitim Ortağı (Authorized Training Partner) tarafından verilen bir kursa ait yapılan bir PDU beyanı, herhangi bir denetim yapılmadan PMI® tarafından otomatik olarak onaylanır.

bottom of page