top of page

Sıkça Sorulan Sorular

REP (Registered Education Provider) nedir? Şu an geçerli mi?

2021 yılına kadar PMI® tarafından kurumlara verilmekte olan bir tür yetkilendirmedir. Yeni nesil yetkilendirme anlayışı ile yine PMI® tarafından tamamen geçerliliği ortadan kaldırılmıştır. Bunun yerine daha kapsamlı bir yetkili eğitim ortaklığı (Authorized Training Partner) süreci başlamış ve bu hakkı kazanan firmalara ATP unvanı verilmiştir.ATP (Authorized Training Partner) kurum nedir?

Authorized Training Partner (ATP), Proje Yönetimi eğitimi sağlayan kurumlara PMI® tarafından verilen sertifikadır. Bir kurumun ATP unvanını kazanmış olması, PMI® tarafından belirli aralıklarla denetlenen kalite şartlarını sağladığını göstermiş olur.  PMP® Sınavına Hazırlık eğitimini veren ATP eğitmenlerimiz, PMI®’ın “Authorized Training Partner Train the Trainer- PMP® Exam Prep” sürecini tamamlamış, ilgili sınavı başarı ile geçmiş ve eğitmen rozeti kazanmışlardır. PMP® sınavına hazırlayabilme yetkinlikleri PMI® tarafından onaylanmıştır.ATP bir kurumdan eğitim almak şart mı?

Hayır, değil. PMI® sınav katılımcılarına bu koşulu öne sürmemektedir. Fakat ATP bir kurumdan eğitim almak, PMP® sınavına hazırlanmak isteyen bir katılımcı için oldukça avantajlı olmaktadır. En önemlisi, ATP kurumlardan eğitim almış adaylar, sertifikasyon başvurusunda eğitim denetiminden muaf tutulmaktadır. Diğer bir avantaj ise, ATP firmaların, PMI®’ın tüm doküman ve sorularına erişim sağlayabilmesi, bu sayede hazırladıkları eğitim içeriğinin güncel olmasıdır. Aynı zamanda bu organizasyon dahilindeki kurumlardan eğitim almak PMI®’ın web sayfasında adayın; kendi adına, bir yıl boyunca giriş sağlayabileceği, içerisinde lisanslı eğitim dokümanlarına ve sınav sorularına ulaşabileceği bir alan açılmasına olanak sağlamaktadır.PMP® sınavı hazırlık eğitimini ATP bir kurumdan almak neden önemlidir?

ATP kurumlar PMI® onaylı, kaliteli bir PMP® eğitimini garanti etmektedir.

ATP unvanını kazanmış PMI® yetkili eğitim ortaklarının PMP® Sertifikasyon sınavı için sağladığı eğitim içeriği, PMI® tarafından geliştirilmiştir.

ATP bir kurumdan eğitim alan kişiler, kendilerine verilecek olan şifreyi kullanarak, ilgili web sayfasından PMI® lisansına sahip ve direkt PMI® tarafından hazırlanan, PMP® kursu ile ilgili şu malzemelere 1 yıl süre ile ulaşabilirler: Örnek sorular, sınava çalışma kitabı, örnek proje dokümanları, öğretici videolar, vs. 

PMP® sınavı için eğitimini ATP bir kurumdan alan katılımcılar, sertifikasyon başvurusunda eğitim denetiminden muaf tutulmaktadır.

Yetkili Eğitim Ortağı eğitmenler, öğrenme yöntemleri konusunda güncel olmakta ve becerilerini sürekli olarak geliştirmekte ve aynı zamanda PMI® ile uyumlu bir eğitim planı geliştirmektedir.PMBOK kılavuzu nedir? En son yayınlanan PMBOK hangisidir?

PMBOK kılavuzu, projelerde proje yöneticilerine ışık tutan bir rehberdir. Herhangi bir sektöre özgü değildir. Aksine her türlü endüstri alanında her proje yöneticisinin rehberliğine başvurabileceği bir kaynaktır.

Belli aralıklarla yenilenen bu kılavuzun güncel versiyonu 2017 yılında yayınlanan PMBOK 6’dır. Bu doğrultuda PMP sınavı adaylarının da sorumlu olduğu kaynak son yayınlanan PMBOK 6’dır. Bu kaynak aynı zamanda Türkçe olarak da yayınlanmaktadır.Eğitimlerimiz ne şekilde gerçekleşmektedir?

Tüm eğitimlerimiz online ve canlı olarak gerçekleşmektedir. Eğitmenlerimiz proje yönetimine ilişkin tüm bilgi, birikim ve deneyimlerini katılımcılarla karşılıklı olarak değerlendirme ve tartışma ortamında paylaşmak ve interaktif bir eğitim gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitimler hangi gün ve saatlerde düzenlenmektedir?


Tüm eğitimlerimiz 09.30 – 17.30 arasında yapılmaktadır.

Genel olarak 2 günlük eğitimlerimiz Cumartesi – Pazar, 3 günlük eğitimlerimiz ise Cuma – Cumartesi – Pazar günleri yapılır.


Eğitimler kaç kişi ile gerçekleştirilir?

İstanbul Kurumsal Gelişim bünyesinde verilen eğitimler interaktif şekilde gerçekleşmektedir. Eğitimin verimini yükseltmek amacıyla katılım 15 kişi ile sınırlandırılmıştır.


Eğitimlerin sonunda sertifika veriliyor mu?

Tüm eğitimlerimizin sonunda İstanbul Kurumsal Gelişim tarafından düzenlenen “Katılım Sertifikası” verilmektedir. Bu sertifikaya hak kazanmak için eğitimlerimize tam katılım sağlanması zorunludur.Eğitimlere katılmak için ne yapmalıyım?

Eğitimlerimize ön kaydınızı oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sektöre özel “Proje Yönetimi” eğitimlerinizin farkı nedir?

İKG’de eğitim içerikleri sektörel bazda farklılaştırılarak eğitimi alacak kurum için revize edilebilmektedir. Sektöre özel eğitimlerimizi o sektörde deneyimli eğitmenlerimiz vermekte, verilen örnekler yine sektörle ilişkili olmaktadır. Metodoloji anlatılırken ve uygulamalar yapılırken ilgili sektörün projelerinde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmakta, tartışmalar bu noktalara odaklanmaktadır. PMP® sertifikası nedir? Sınav ve başvuru koşulları nelerdir?

PMP (Project Management Professional) sertifikası, PMI® (Project Management Institute) tarafından verilen, tüm dünyada bilinen ve yetkinliği kabul edilen proje yönetimi sertifikasıdır. 4.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi ve son 5 yıl içerisinde en az 35 saatlik bir proje yönetimi eğitimi almış olmak adayın sınava başvurabilmesi için öne sunulan iki önemli koşuldur.PMP ® Sınavına girmeden önce hangi eğitimleri almamı önerirsiniz?

Eğitimlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için, info@projeyonetimi.com ve egitim@projeyonetimi.com adreslerine mail yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.Daha önce sınavda çıkmış soruları nereden bulabilirim?

PMI sınav sorularını yayınlamamaktadır. Fakat eğitimini ATP (Yetkili Eğitim Ortağı) bir kurumdan alan katılımcılar, PMI®’ın kendi web sitesinde, kişiye özel olarak açılan alanda, 1 yıl boyunca, yine PMI®’ın lisanslı örnek soru ve dokümanlara ulaşma hakkına sahiptir. Bu avantaj sınava hazırlanan adaylar için başarı olanağını artırmaktadır.PMP® sınavı hazırlık programının eğitim dili nedir?

Açık kurslarda eğitim dili Türkçe'dir. Kuruma özel eğitimlerimizde kurumun talebine göre eğitim dili Türkçe veya İngilizce olabilir. Fakat PMI®’ın Yetkili Eğitim Ortağı ( ATP) kurumlara, içeriklerde anlam kaybının önüne geçmek amacıyla getirdiği kısıt sebebiyle dokümanlar orijinal dilinde yani İngilizce olacaktır.PMP® sınavı sadece İngilizce mi gerçekleştirilmektedir?

Hayır. PMI® bu sertifikasyon sınavı için Türkçe dil desteği sağlamaktadır. Sınavı Türkçe alsanız dahi bu sertifikanın uluslararası geçerliliği olacaktır.PMP® sınavında başarısız olma durumunda tekrar deneme şansı var mıdır?

PMP® sertifikasyon sınavına aynı yıl içinde 3 kez girme hakkınız bulunmaktadır.bottom of page