top of page

Ali Oturaklı, PMP®

Eğitmen-Danışman

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 1982 yılında mezun oldu.  1982-1983 yıllarında, Ak-kardanSA ve 1985-1987 yıllarında KordSA’da, elektrik-elektronik bakım mühendisi olarak çalıştı. 1983-1985 yıllarında Deniz Kuvvetleri Taşkızak tersanesi, araştırma geliştirme bölümünde asteğmen olarak askerliğini yaptı. Bu dönemde donanım tasarımcısı olarak bazı askeri elektronik projelerde çalıştı.


Şubat 1987 tarihinde, NETAŞ Ar-Ge (Araştırma Geliştirme) bölümünde yazılım mühendisi olarak işe başladı. NETAŞ Ar-Ge’de Nortel DMS(Digital Multiplex System) telefon santrallerinin yazılım geliştirme gruplarında çeşitli pozisyonlarda 20 yıl çalıştı. 1987-1991 yıllarında, yazılım tasarımcısı olarak çalışmaktaydı ve bu dönemde bir yıl NORTEL’in Ottawa (Kanada) yazılım geliştirme merkezinde çeşitli telekomünikasyon yazılım projelerinde görev aldı. 1991-1995 yıllarında, yazılım müdürü olarak; Rusya, Polonya ve Türkiye telekomünikasyon protokollerinin yazılım projelerini; grubu ile birlikte gerçekleştirdi. 1995-1997 yıllarında, uluslararası bir NORTEL projesi için, 1 yıl NORTEL’in Madienhead (İngiltere) yazılım geliştirme merkezinde; yazılım/proje müdürü olarak, ana projenin bir bölümünü tamamladı. Bu bölümün yeni sürümlerde ve farklı ülkeler için yapılacak geliştirme projelerinin sorumluluğunu alarak, bunları da NETAŞ’ta (Türkiye) geliştirmeye devam etti. 1997-1998 yılları arasında, tüm NETAŞ Ar-Ge gruplarının proje yönetimi ve teknik eğitimlerinden sorumlu grubun yöneticisi olarak çalıştı. 1998-2003 yılları arasında, yeni kurulan bir yazılım grubunun yöneticisi olarak Türk Telekom için ISDN (Integrated Services Digital Network) protokolünün geliştirilmesi projesinde yazılım/proje yöneticisi olarak görev aldı. 2004-2007 yılları arasında yazılım mimarı, teknik eğitim koordinatörü ve eğitmeni, NETAŞ DMS santralleri yazılım süreç sorumlusu olarak görev yaptı.


20 yıllık Ar-Ge yazılım ve proje deneyiminden sonra; 2007-2010 yıllarında, NORTEL’in NETAŞ’ta kurduğu mükemmellik merkezi teknik destek grubunda; sırasıyla ‘GSM packet core’, ‘GSM voice core’ ve ‘Optik’ ürünlerinin EMEA (Europe Middle East and Africa- Avrupa Orta Doğu ve Afrika) teknik destek grubunun yöneticisi olarak çalıştı. 2010 yılında, NORTEL iflas etti ve Ali Oturaklı 23,5 yıllık hizmetten sonra Temmuz 2010 tarihinde NETAŞ’tan emekli olarak ayrıldı.


2011-2013 yılları arasında ise alanında lider firmaların (General Elektrik, Merck, Teledyne-ISCO gibi) Türkiye temsilcisi ve satış ağırlıklı bir şirket olan, ENOTEK’te ‘Genel Müdür’ olarak yöneticilik görevinde bulundu.


Ali Oturaklı, merkezi ABD’de bulunan Project Management Institute®’un PMP® (Project Management Professional®) sertifikasına sahiptir. Ali Oturaklı tarafından verilen her eğitim, PMI® tarafından onaylanmıştır ve kendisi PMI®'ın Authorized Training Partner (ATP) eğitmenidir. Bilgilere, PMI® Education Provider portalından ulaşabilirsiniz.

Ali Oturaklı, PMP®
bottom of page