top of page

Gereksinimler için Kano Modeli


Kano Gereksinimler Modeli
Kano Modeli

Kano modeli, bir ürün geliştirme ve müşteri memnuniyeti teorisidir. 1980'lerde Japon araştırmacı Noriaki Kano tarafından geliştirilmiştir. Model, işletmelerin ürün veya hizmetlerinin hangi özelliklerinin müşterileri en etkili şekilde tatmin edeceğini ve memnun edeceğini anlamasına ve öncelik vermesine yardımcı olur.


Kano modeli, ürün özelliklerini üç gruba ayırır:


  • Temel özellikler

  • Performans özellikleri

  • Tatlandırıcı özellikleri


Sahip olunması gereken temel özellikler, müşterilerin bir ürün veya hizmetin minimum gereksinimlerini karşılamasını bekledikleri temel özelliklerdir. Bu temel özellikler yoksa müşteri memnuniyetsiz olacaktır. Örneğin, bir akıllı telefonun çalışan dokunmatik ekranı olması ve telefon görüşmeleri yapabilmesi gerekir.


Performans özellikleri, müşteriler için önemli olan ve müşteri memnuniyetini artırabilecek özelliklerdir, ancak bunların yokluğu belirli bir süre kullanıcıda memnuniyetsizliğe yol açabilir. Örneğin, uzun pil ömrüne sahip bir akıllı telefon veya yüksek kaliteli bir kamera.


Tatlandırıcı özellikler, müşterilerde olumlu bir duygusal tepki yaratabilen beklenmedik özelliklerdir. Bu özellikler, bir ürünü veya hizmeti rakiplerinden ayırabilir ve sadık müşteriler yaratabilir. Örneğin, yerleşik bir projektöre sahip veya benzersiz bir tasarıma sahip bir akıllı telefon.


Otel Örneği


Örneğin bir otel odasına giriyorsunuz. Sıcak su kullanabildiğinizi, bir aynanız olduğunu, yatağın toplandığını veya kapıyı kilitleyebildiğinizi gördüğünüzde sizin için ekstra sevindirici bir şey yoktur. Ancak bunlardan biri sağlanmazsa şikayet edebilirsiniz. Her biri mutlak minimumdur. Bunlar temel özelliklerdir.


Otelde açık büfede ne kadar çok seçenek görürseniz o kadar memnun kalabilirsiniz. Ancak size yeterince seçenek sunulmadıysa, bu durumda, seçenek sayısı ne kadar azsa, o kadar tatminsiz olabilirsiniz. Bunlar, performans özellikleridir.


Otel yönetimi tarafından size özel sunulan meyve tabağı veya ikram edilen bir şişe içki sizi olumlu yönde şaşırtabilir. Bunlar tatlandırıcı özelliklerdir.


Özetle Kano modeli, işletmelerin ürün veya hizmetlerinin hangi özelliklerinin müşteriler için en önemli olduğunu ve geliştirme çabalarına nasıl öncelik vereceklerini anlamalarına yardımcı olur. İşletmeler, tatlandırıcı özelliklere odaklanarak benzersiz bir satış süreci oluşturabilir ve müşteri sadakatini artırabilir.


 

Yaklaşan Eğitimimiz


6 - 7 - 13 - 14 - 27 - 28 Mayıs - 3 - 4 - 10 - 11 Haziran 2023Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page