top of page

Burn-down ve Burn-up Grafikleri

Çevik metodoloji, en kısa sürede en yüksek iş değerini sunmaya vurgu yapar.


Çevik metodolojide kullanılan iki popüler grafik, Burn-Down ve Burn-Up grafikleridir. Bu çizelgeler, ekiplerin sprintler boyunca çalışmalarının ilerleyişini görselleştirmelerine yardımcı olan temel araçlardır.


Burn-Down çizelgeleri, kalan zamana karşı yapılması gereken iş miktarını takip eder. Grafik, kalan iş miktarını temsil eden bir düşüş trendi çizgisi gösterir. Bu çizelge, ekibin ilerleyişini belirlemede kullanışlıdır ve ekibin hedeflerini takip etmesine yardımcı olur. Ayrıca, ekibin proje sırasında ortaya çıkabilecek olası sorunları belirlemesine yardımcı olur.


Tamamlananlar
Burn-down Grafiği

Öte yandan, Burn-Up çizelgeleri, tamamlanan çalışma miktarına karşı kalan süreyi takip eder. Grafik, tamamlanan iş miktarını temsil eden bir yükseliş trendi çizgisi göstermektedir. Bu çizelge, ekibin ilerleyişini göstermede yararlıdır ve hedeflerine ulaşmak için doğru yolda olup olmadıklarını belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca, paydaşlara ne kadar ilerleme kaydedildiğini ve ne kadar iş kaldığını göstermeye yardımcı olur.


İlerleme Durumu
Burn-up Grafiği

Özetle, Burn-Down ve Burn-Up grafikleri arasındaki temel farklar trend çizgilerinin yönüdür. Burn-Down çizelgeleri kalan iş miktarını gösterirken Burn-Up çizelgeleri tamamlanan iş miktarını gösterir. Her iki çizelge de ilerlemeyi izlemek ve ekip ile paydaşlara görünürlük sağlamak için kullanışlıdır.


Genel olarak, ekiplere ilerlemelerini izleme, olası sorunları belirleme ve paydaşlarla etkin bir şekilde iletişim kurma yolu sağladığından, bu çizelgelerin kullanımı çevik metodolojinin önemli bir yönüdür. Ekipler, bu çizelgeleri kullanarak hedeflerini takip edebilir ve en kısa sürede en yüksek iş değerini sağladıklarından emin olabilir.


 

Yaklaşan Eğitimimiz6 - 7 - 13 - 14 - 27 - 28 Mayıs - 3 - 4 - 10 - 11 Haziran 2023

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page